  • Mfr # SA-120V-2L-33F-WIFI
  • Zoro # G115551142
Includes
Wall Anchors, Zip Ties
Power Cord Length
33 ft
IP Rating
IP65
Nameplate Voltage
120V AC
Environment
Indoor/Outdoor
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SA-120V-2L-33F-WIFI
Dimensions
Power Cord Length
33 ft
Sensor Cord Length
Overall Length
3 in
Overall Height
5 in
Overall Width
3.5 in
Details
Item
High Water Alarm
Includes
Wall Anchors, Zip Ties
IP Rating
IP65
Nameplate Voltage
120V AC
Environment
Indoor/Outdoor
Alert Messaging
Email, Phone Call, Text
Number of Alarm Inputs
1
NEMA Enclosure Rating
4X
Sound Level - Maximum
90 dB
Includes Battery Backup
No Battery Backup Included
Switch Type Included
Tether Float
Detection Type
High Level
Connectivity
Wi-Fi
Reset Type
Automatic, Manual
Alert Output
Audio, Visual
Current
800 mA
For Media Type
Potable Water
For Vessel Type
Holding Tanks, Sump Pump Basins, Water Tanks
Description
High Water Alarm, Current 800 mA, Sound Level - Maximum 90 dB, Nameplate Voltage 120V AC, Power Cord Length 33 ft, Reset Type Automatic, Manual, Sensor Cord Length 33 ft, Includes Wall Anchors, Zip Ties, For Vessel Type Holding Tanks, Sump Pump Basins, Water Tanks, Environment Indoor/Outdoor, Connectivity Wi-Fi, Detection Type High Level, Overall Height 5 in, Overall Length 3 in, Overall Width 3.5 in