  • Zoro # G4254144
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tape Backing Material
PTFE (Polytetrafluoroethylene)
Tape Length
5 yd
Series
RU
Tape Adhesive
Silicone
Tape Thickness
10 mil
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
15D588
Zoro #
G4254144
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Tape Width
1"
Tape Length
5 yd
Tape Thickness
10 mil
Thickness
Width
1"
Metric Tape Width
25.4 mm
Metric Tape Length
4.6 m
Imperial Tape Length
Imperial Tape Width
1 in
Roll Width
1 in
Details
Item
Film Tape
Tape Backing Material
PTFE (Polytetrafluoroethylene)
Series
RU
Tape Adhesive
Silicone
Min. Tape Performance Temp.
-100 Degrees F
Max. Tape Performance Temp.
500 Degrees F
Tape Tensile Strength
20 lb/in
Tape Adhesive Strength
25 oz./in.
Tape Color
Red
Material
Rulon
Tape Elongation
Not Rated
Color
Red
Number of Adhesive Sides
Tape Backing Construction
Film
Common Industry
Assembly and Manufacturing, General Maintenance and Repair
Tape Sub-Type
PTFE Rulon Slick Surface Film Tape
Tape Type
Surface Protection Tape
Tape Adhesive Material
Surface Compatibility
Brand and Series
TapeCase RU
Product Form
Continuous Roll
Environment
Indoor/Outdoor
Tape Brand
TapeCase
Adhesion to Steel
25 oz/in
Tape Adhesive Format
Single-Sided
Minimum Tape Performance Temperature
-100 Degrees F
Maximum Tape Performance Temperature
500 Degrees F
Temperature Range
-100 Degrees to 500 Degrees F
Performance Temp. Range
-100 Degrees to 500 Degrees F
Description
Film Tape, Tape Color Red, Tape Brand TapeCase, Brand and Series TapeCase RU, Imperial Tape Length 5 yd, Imperial Tape Width 1 in, Imperial Tape WxL 1 in x 5 yd, Tape Thickness 10 mil, Tape Backing Material Polytetrafluoroethylene Film, Tape Adhesive Material Silicone, Maximum Tape Performance Temperature 500 Degrees F, Minimum Tape Performance Temperature -100 Degrees F, Temperature Range -100 Degrees to 500 Degrees F, Series RU, Tape Type Surface Protection Tape