  • Zoro # G000940372
/ea
Key Features
Type
Breakaway
Color
Black
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer
Current
3 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G000940372
UPC #
Country of Origin
Mexico
Details
Item
PCB Mount Header
Type
Breakaway
Color
Black
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer
Current
3 A
Standards
UL E28476; CSA LR7189
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
UL 94 Flammability Rating
V-0
Material
Terminal Type
Through Hole
Hole Center to Center
2.54 mm
Max. Temp.
105°C
Connection Material
Copper Alloy
Contact Finish
Tin Plated
Contact Type
Pin
Current Rating
3 A
Number of Contacts
3
Number of Rows
1
Connector Terminates To
Printed Circuit Board
Flammability Rating
UL 94 V-0