  • Zoro # G300977108
/ea
Key Features
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Quick Connect, Solder
Coil Voltage
240V AC
Current Rating
10 A
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300977108
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Product Width
1.405 in
Length Class (Mechanical)
35 to 40 mm
Height Class (Mechanical)
40 to 50 mm
Width Class (Mechanical)
30 to 40 mm
Product Length
1.55 in
Product Height
1.97 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Quick Connect, Solder
Coil Voltage
240V AC
Current Rating
10 A
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V AC
Contact Material
AgCdO
Contact Switching Load (Min)
300mA @ 12V
Contact Arrangement
3 Form C (CO)
Contact Limiting Breaking Current
10A
Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil
2200 Vrms
Coil Resistance
7200 Ω
Contact Limiting Continuous Current
10A
Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts
1200 Vrms
Environmental Ambient Temperature (Max)
45°C
Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts
Operating Temperature Range
-45 to 45°C
Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class
1500 to 2500 V
Coil Special Features
Electrical Indicator, UL Coil Insulation Class B
Actuating System
AC
Coil Magnetic System
Monostable, AC
Contact Limiting Making Current
10A
Contact Voltage Rating
240 VAC
Contact Limiting Short-Time Current
10A
Contact Number of Poles
3
Contact Current Rating (Max)
10A
Coil Power Rating AC
2.9 VA
Coil Power Rating Class
2 to 3 VA
Power Relay Type
Industrial Panel Plug-In
Insulation Initial Resistance
100 MΩ
Contact Current Class
5 to 10 A, 16 A
Environmental Ambient Temperature Class
0 to 50°C