  • Zoro # G300977016
/ea
Key Features
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Quick Connect, Solder
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
10 A
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300977016
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Width Class (Mechanical)
30 to 40 mm
Product Height
1.97 in
Product Length
1.55 in
Height Class (Mechanical)
40 to 50 mm
Product Width
1.405 in
Length Class (Mechanical)
35 to 40 mm
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Quick Connect, Solder
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
10 A
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V AC
Contact Material
AgCdO
Contact Number of Poles
3
Contact Limiting Making Current
10A
Contact Current Rating (Max)
10A
Coil Power Rating AC
2.9 VA
Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class
1500 to 2500 V
Environmental Category of Protection
RTI
Contact Limiting Breaking Current
10A
Contact Voltage Rating
240 VAC
Contact Switching Load (Min)
300mA @ 12V
Environmental Ambient Temperature Class
0 to 50°C
Coil Special Features
UL Coil Insulation Class B, Electrical Indicator
Coil Magnetic System
Monostable, AC
Actuating System
AC
Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil
2200 Vrms
Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts
1200 Vrms
Operating Temperature Range
-45 to 45°C
Contact Limiting Short-Time Current
10A
Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts
Coil Power Rating Class
2 to 3 VA
Coil Resistance
1700 Ω
Contact Arrangement
3 Form C (CO)
Power Relay Type
Industrial Panel Plug-In
Contact Current Class
5 to 10 A, 16 A
Insulation Initial Resistance
100 MΩ
Environmental Ambient Temperature (Max)
45°C
Contact Limiting Continuous Current
10A