  • Zoro # G300985493
/ea
Key Features
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Plug-in, Solder
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
5 A
Contact Material
AgCdO
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G300985493
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Product Height
1.189 in
Width Class (Mechanical)
16 to 20 mm
Height Class (Mechanical)
30 to 40 mm
Product Length
.949 in
Length Class (Mechanical)
20 to 25 mm
Product Width
.736 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Plug-in, Solder
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
5 A
Contact Material
AgCdO
Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil
500 Vrms
Insulation Initial Resistance
10000 MΩ
Contact Current Class
5 to 10 A, 16 A
Contact Arrangement
2 Form C (CO)
Contact Limiting Short-Time Current
5A
Coil Magnetic System
Monostable, DC
Contact Special Features
Bifurcated/Twin Contacts
Coil Power Rating Class
800 to 1000 mW
Actuating System
DC
Environmental Ambient Temperature (Max)
75°C
Operating Temperature Range
-55 to 75°C
Contact Voltage Rating
120 VAC
Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts
1000 Vrms
Contact Limiting Making Current
5A
Coil Power Rating DC
900 mW
Contact Limiting Breaking Current
5A
Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class
500 to 1000 V
Power Relay Type
Industrial Panel Plug-In
Environmental Ambient Temperature Class
70 to 85°C
Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts
500 Vrms
Contact Switching Load (Min)
300mA @ 12V
Contact Limiting Continuous Current
5A
Contact Number of Poles
2
Environmental Category of Protection
RTI
Contact Current Rating (Max)
5A
Coil Resistance
700 Ω