  • Zoro # G400930072
/ea
Key Features
Voltage
300 VAC
Screw Material
Brass
Connector Style
Header
Wire Entry Angle
Side
Wire Range
30 to 16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G400930072
UPC #
Country of Origin
Italy
Dimensions
PCB Tail Length
.138 in
Screw Size
M3
Details
Voltage
300 VAC
Screw Material
Brass
Connector Style
Header
Wire Entry Angle
Side
Wire Range
30 to 16 AWG
Block Type
Stacking w/interlock
Centerline (Pitch)
.197 in
Mounting Angle
Straight
Circuit Application
Power & Signal
Operating Temperature Range
-40 to 230°F
Locating Posts
With
Connector System
Wire-to-Board
Screwless Terminal Block
No
Contact Mount
Through Hole
Screw Plating Material
Nickel
Housing Color
Green
Connector & Contact Terminates To
Printed Circuit Board
Wire Protection
With
Current Rating (Max)
13.5 A
Contact Current Rating (Max)
13.5 A