  • Mfr # XXS30P2AM12
  • Zoro # G3460537
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Case Material
Polybutylene terephthalate (PBT)
Circuit Type
Analogue
Diameter
30 mm
Power Required
10 to 30V DC
Output
4 to 20mA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XXS30P2AM12
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
30 mm
Length
1.18 in
Width
1.18 in
Depth
4.02 in
Length (Straight Wireway)
1.18 in
Overall Height
102 mm
Height
30 mm
Threaded Length
75.75 mm
Minimum Size Of Detected Object
cylinder diameter 1 mm 1.4 m
Overall Diameter
30 mm
Details
Item
Cylindrical Ultrasonic Sensor
Case Material
Circuit Type
Analogue
Power Required
10 to 30V DC
Output
4 to 20mA
Electrical Connection
M12
IP Rating
IP65, IP67
Operating Frequency
120 kHz
Operating Temp. Range
-13 Degrees F to 158 Degrees F
Response Time
200 msec
Standards
CE, CSA C22.2 No 14, cULus, E2, EAC, Ecolab, EN/IEC 60947-5-2, RCM, REACH, UL 508
Description/Special Features
With synchronization mode, Software configurable
Material
plastic
Features
M30 Sensor Body, Reverse Polarity Protection, Software Configurable, Synchronization Mode
Status Led
output state 1 LED yellow) || echo state 1 LED green)
Marking
CE
Wiring Technique
5-wire
Sensor Type
ultrasonic sensor
Resistance To Electrostatic Discharge
8 kV IEC 61000-4-2
Sensor Design
cylindrical M30
Maximum Delay Recovery
200 ms
[Us] Rated Supply Voltage
12...24 V DC reverse polarity protection
Blind Zone
155-155 mm
Sensor Name
XXS
Resistance To Fast Transients
2 kV IEC 61000-4-4
Maximum Delay First Up
250 ms
Current Consumption
65 mA
Ambient Air Temperature For Operation
-25-70°C
Enclosure Material
PBT
Front Material
epoxy || rubber || resin
Product Certifications
cULus || E2 || EAC || RCM || Ecolab
Type Of Output Signal
[Sn] Nominal Sensing Distance
2-2 m adjustable with remote teach push-button || 2-2 m software with kit
Vibration Resistance
+/-1 mm 10-55 Hz)IEC 60068-2-6
Transmission Frequency
120 kHz
Repeat Accuracy
0.001
Deviation Angle From 90° Of Object To Be Detected
-12-12°
Detection System
diffuse
Shock Resistance
30 gn in all 3 axes 11 ms IEC 60068-2-27
[Sd] Sensing Range
0.155-2 m
Function Available
with synchronisation mode || software configurable
Supply Voltage Limits
10-30 V DC
Maximum Switching Capacity
250 Ohm 12 V DC overload and short-circuit protection || 850 Ohm 24 V DC
[Sa] Assured Operating Distance
0.155-2 m teach mode)
Series Name
general purpose
Resistance To Electromagnetic Fields
10 V/m level 3 IEC 61000-4-3
Analogue Output Function
4...20 mA
Setting-Up
teach mode || configurator software
Ambient Air Temperature For Storage
-40-80°C
Ip Degree Of Protection
IP65 conforming to IEC 60529 || IP67
Body Material
PBT
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Number of Pins
5
Sensing Distance - Maximum
200 cm
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Sensing Distance - Minimum
16 cm
Load Current - Maximum
65 mA
Resistance Properties
Series
XXS
Switching Frequency
120 kHz
Style
Cylindrical
Output Circuit Type
Analog
Output Circuit Current - Maximum
20 mA
Voltage Rating
10-30V DC
Output Circuit Current - Minimum
4 mA
Description
Cylindrical Ultrasonic Sensor, Case Material Polybutylene terephthalate (PBT), Diameter 30 mm, 4 to 20mA Output, Circuit Type Analogue, Electrical Connection M12, Length 1.18 in, Width 1.18 in, Depth 4.02 in, Power Required 10 to 30V DC, IP Rating IP65, IP67, Operating Frequency 120 kHz, Standards CE, CSA C22.2 No 14, cULus, E2, EAC, Ecolab, EN/IEC 60947-5-2, RCM, REACH, UL 508, Operating Temp. Range -13 Degrees F to 158 Degrees F