  • Mfr # XU8M18MA230
  • Zoro # G7581822
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
metal
Diameter
18 mm
Diameter - Cylindrical Photoelectric Sensor
18 mm
Standards
CE, CSA Certified, IEC 60529, RoHS, UL Listed
Power Requirement - Cylindrical Photoelectric Sensor
24 to 240V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XU8M18MA230
Country of Origin
France
Dimensions
Diameter
18 mm
18 mm
Length - Cylindrical Photoelectric Sensor
82 mm
Length
82 mm
Overall Height
95 mm
Cable Length
2 m
Overall Diameter
18 mm
Sensor Diameter
18 mm
Details
Item
Photoelectric Sensor
Material
metal
Standards
24 to 240V AC/DC
Electrical Connection
Bare Wire
Light Source
Infrared LED
Sensing Method
Diffuse
IP Rating
IP67
Features
PMMA Lens, Sensitivity Adjustable
Response Time
20.0 msec
Operating Temp. Range
-25 Degrees to 55 Degrees C
Max. Sensing Distance - Cylindrical Photoelectric Sensor
120 mm
Max. Load Current
200 mA
Operating Frequency
25 Hz
Body Material
Brass
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Maximum Delay Response
20 ms
Vibration Resistance
7 gn +/- 1.5 mm 10-55 Hz) IEC 60068-2-6
Switching Capacity In Ma
10...200 mA to be used with 0.4 A quick-blow fuse in series with the load)
Supply Circuit Type
AC/DC
Wire Insulation Material
PvR
Lens Material
PMMA
Sensor Design
cylindrical M18
Add On Output
without
Maximum Voltage Drop
<6 V closed state)
Ambient Air Temperature For Operation
-25-55°C
Electronic Sensor Type
photo-electric sensor
Detection System
diffuse with background suppression
Maximum Residual Current
1.5 mA open state
Output Type
solid state
[Sn] Nominal Sensing Distance
0.12-0.12 m diffuse with background suppression
Enclosure Material
Nickel Plated Brass
Emission
infrared diffuse with background suppression
Maximum Delay First Up
300 ms
[Us] Rated Supply Voltage
24...240 V AC/DC
Setting-Up
sensitivity adjustment
Maximum Delay Recovery
20 ms
Status Led
1 LED yellow)output state
Line Of Sight Type
axial
Shock Resistance
30 gn 11 ms) IEC 60068-2-27
Sensor Name
XU8
Series Name
general purpose single mode
Type Of Output Signal
discrete
Maximum Sensing Distance
0.12 m
Switching Frequency
25 Hz
Operating Mode
Dark On
Sensing Distance - Maximum
100 mm
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
DC Voltage Rating
24-240V DC
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Orientation
Straight
Load Current - Maximum
200 mA
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Style
Cylindrical
Series
XU
Output Circuit Type
SPST-NO
Operating Temperature - Maximum
131 Degrees F
Electrical Installation Type
Prewired Cable
AC Voltage Rating
24-240V AC
Output Circuit Number of Wires
2
Description
Photoelectric Sensor, Sensing Method - Cylindrical Photoelectric Sensor Diffuse, Operating Mode - Photoelectric Sensor Dark On, Diameter - Cylindrical Photoelectric Sensor 18 mm, Power Requirement - Cylindrical Photoelectric Sensor 24 to 240V AC/DC, Electrical Connection - Cylindrical Photoelectric Sensor 2m Cable, Circuit Type - Cylindrical Photoelectric Sensor NO, Solid State Relay, Max. Sensing Distance - Cylindrical Photoelectric Sensor 120 mm, Length - Cylindrical Photoelectric Sensor 82 mm