  • Mfr # XCKD2118N12
  • Zoro # G2671392
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Basic Actuator Style - Limit Switch
Rotary
Actuator Style - Limit Switch
Roller Lever, Rotary
Contact Form- Switches
1NC/1NO
Actuator Location - Limit Switch
Side
AC Contact Rating - Limit Switch
10A at 240V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
XCKD2118N12
Country of Origin
France
Dimensions
Depth
1.18"
Actuator Length - Limit Switch
1.3 in
Body Height - Limit Switch
2.56 in
Body Width - Limit Switch
1.22 in
Roller Width
0.22 in
Body Depth - Limit Switch
1.18 in
Actuator Length
1.3 in
Height
2.56"
Width
1.22"
Roller Dia.
0.75 in
Body Height
2.56 in
Roller Diameter
0.75 in
Overall Height
3.12 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Body Width
1.21 in
Overall Width
1.21 in
Overall Depth
1.26 in
Mounting Hole Diameter
0.17 in
Body Depth
1.2 in
Details
Item
Limit Switch
Rotary
Actuator Style - Limit Switch
Roller Lever, Rotary
Contact Form- Switches
1NC/1NO
Side
10A at 240V
DC Contact Rating - Limit Switch
10A at 240V
Body Style - Limit Switch
Miniature
Mounting - Limit Switch
Surface
Boot Sealed Actuator (Limit Switch)
No
Electrical Connection
Screw Clamp Terminals
Mounting Hole Pattern - Limit Switch
2 Hole Horizontal
AC Contact Rating
10 A @ 240 V
IP Rating
IP67
Limit Switch Style
General Purpose Limit Switch
Operating Force
0.9 in-lb
Operating Temp. Range
-13 Degrees to 158 Degrees F
Body Style (Limit Switch)
Miniature
Stem Thread - Limit Switch
No Stem
Contact Form - Limit Switch
Voltage Rating
240VAC/DC
Mounting Hole Spacing - Limit Switch
0.75 in
NEMA Rating
DC Contact Rating
0.27 A @ 250 V
Actuator Style
Roller Lever Plunger
Standards
CE, CSA, UL Listed
Wiring Entry
1/2 in NPT
Body Material
Zamak
Arm Material
Metal
Actuator Location
Mounting Hole - Limit Switch
(2) 0.17 in dia
Contact Form
1NO/1NC
Roller Material
Thermoplastic
Rotary, Roller Lever
Amps
10
No
Travel
Total Travel 90 Degrees
Series
XCKD
Movement
CCW, CW
Certification
UL || CCC || CSA
Special Features
lateral approach, 2 directions
Head Material
zamak
Shock Resistance
50 gn 11 ms IEC 60068-2-27
Actuation Type
by 30° cam
Head Type
rotary head
Mechanical Durability
10000000 cycles
Vibration Resistance
25 gn 10-500 Hz)IEC 60068-2-6
Contact Action
snap action
Electrical Durability
5000000 cycles, DC-13, 120 V, 4 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C || 5000000 cycles, DC-13, 24 V, 10 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C || 5000000 cycles, DC-13, 48 V, 7 W 60 cyc/mn 0.5 IEC 60947-5-1 appendix C
Short Circuit Protection
10 A cartridge fuse gG
Min. Actuation Velocity Horizontal
1.5 m/s
Type Of Operator
spring return roller lever thermoplastic
Number Of Poles
2
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Mounting Hole Horizontal Center to Center Distance
19 mm
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Boot Sealed Actuator
No Boot Included
NEMA Enclosure Rating
Operating Torque - Maximum
0.9 in-lb
Directional Movement
CCW/CW
Number of Mounting Holes
2
Mounting Style
Surface
Total Travel
90 Degrees
Resistance Properties
Shock Resistant, Vibration Resistant
Description
Limit Switch, Actuator Style - Limit Switch Roller Lever, Rotary, Actuator Location - Limit Switch Side, AC Contact Rating - Limit Switch 10A @ 240V, DC Contact Rating - Limit Switch 10A @ 240V, Contact Form- Switches 1NC/1NO, Actuator Length - Limit Switch 1.3 in, Body Height - Limit Switch 2.56 in, Body Width - Limit Switch 1.22 in, Body Depth - Limit Switch 1.18 in, Boot Sealed Actuator - Limit Switch No, Body Style - Limit Switch Miniature, NEMA Rating 1, 12, 13, 2, 4, 6