  • Mfr # 9013FYG2J20
  • Zoro # G2313403
Action
Standard
Range
5 to 80 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
9013FYG2J20
Action
Standard
Range
5 to 80 psi
Factory On Setting
20 psi
Factory Off Setting
40 psi
Standards
ANSI /NSF Standard 61, CSA Certified, FDA 21CFR.2600, NEC Article 430-84, UL 508
Pressure Switch Range
5 to 80 psi
Pressure Switch Factory On/Off Setting
20/40 psi
Temp. Range
-22 Degrees to 257 Degrees F
Pressure Switch Differential
20 to 30 psi
AC Contact Rating
10A @ 575V
Series
9013FY
Burst Pressure
220 psi
HP
3 HP @ 230V
Pressure - Minimum
5 psi
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Differential Pressure - Maximum
40 psi
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Pressure - Maximum
80 psi
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
5 hp
Differential Pressure - Minimum
20 psi
Description
Water Pump Switch, Water Pump, Manual Switch Action None, (1) Port, 1/4 in FNPS, Pressure Switch Factory On/Off Setting 20/40 psi, No Pressure Switch Unloader, Pressure Switch Differential 20 to 30 psi, Pressure Switch Range 5 to 80 psi, Pressure Switch Electrical Contact Form DPST, Pressure Switch Action Standard, NEMA Rating 1, Series 9013FY, HP @ 1 Phase - 120V 2 hp, HP @ 1 Phase - 240V 3 hp, HP @ 3 Phase - 240V 5 hp, HP @ 3 Phase - 480V 1 hp, Temp. Range -22 Degrees to 257 Degrees F