  • Mfr # 9013FRG22J22Q8
  • Zoro # G0563145
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Action
Standard/Reverse
Range
4 to 25 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
9013FRG22J22Q8
Action
Standard/Reverse
Range
4 to 25 psi
Factory On Setting
22 psi
Factory Off Setting
12 psi
Standards
CSA, NSF, UL
Special Features
Mercury Free; Green Premium product
Series
9013FR
Temp. Range
-33 Degrees to 257 Degrees F
Pressure Switch Differential
60 to 20 psi
Pressure Switch Factory On/Off Setting
30/50 psi
Pressure Switch Range
4 to 25 psi
Burst Pressure
220 psi
HP
1 HP @ 2 HP @ 23 HP @ 230V0V3 HP @ 230V0V
Water Pump Switch
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Diaphragm
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Differential Pressure - Minimum
20 psi
Pressure - Minimum
10 psi
Differential Pressure - Maximum
60 psi
Pressure - Maximum
45 psi
CAD Available
Yes
Description
Water Pump Switch, Standard, Manual Switch Action None, (1) Port, 1/4 in FNPS, Pressure Switch Factory On/Off Setting 22/12 psi, No Pressure Switch Unloader, Pressure Switch Differential 60 to 20 psi, Pressure Switch Range 4 to 25 psi, Pressure Switch Electrical Contact Form DPST, Pressure Switch Action Standard, NEMA Rating 1, Series 9013FR, HP @ 1 Phase - 120V 1 hp, HP @ 1 Phase - 240V 1 hp, HP @ 3 Phase - 240V 1 hp, Temp. Range -33 Degrees to 257 Degrees F