  • Mfr # L100WS2M2
  • Zoro # G0561018
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Basic Actuator Style - Limit Switch
Rotary
Actuator Style - Limit Switch
No Lever, Rotary
Contact Form- Switches
1NC/1NO
Actuator Location - Limit Switch
Side
AC Contact Rating - Limit Switch
10A @ 600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
L100WS2M2
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
2.25 in
Body Depth - Limit Switch
3.41 in
Body Height - Limit Switch
4.95 in
Details
Item
Severe Duty Limit Switch
Rotary
Actuator Style - Limit Switch
No Lever, Rotary
Contact Form- Switches
1NC/1NO
Side
10A @ 600V
Amps
10
NEMA Rating
Series
L100
Electrical Connection
screw-clamp terminals AWG 22...AWG 12
Body Material
cast aluminium
Contact Material
90/10 AgCdO on copper backing stationary contact, silver on steel backing moveable contact
Special Features
lateral approach
IP Rating
IP67 conforming to IEC 60529
Body Style (Limit Switch)
fixed
Operating Temp. Range
-10-185 Degrees F
Standards
2.5 kV AC for 1 minute CE, 2.2 kV AC for 1 minute UL, 2.64 kV AC for 1 minute CSA
Head Type
rotary head
Actuation Type
from right, CCW
Weight
1.5 lb(US)
Vibration Resistance
10 gn 10-55 Hz)IEC 60068-2-6
Contact Action
snap action
Shock Resistance
30 gn 9 ms IEC 60068-2-27
Min. Actuation Velocity Horizontal
90 ft/min with 45 Degree cam angle, levers only, 130 ft/min with 30 Degree cam angle, levers only
Short Circuit Protection
20 A Bussmann class CC KTK-R-20 non-time delay
Includes Actuator
No Actuator Included
Pretravel
17 Degrees
Operating Torque - Maximum
11.88 in-lb