  • Mfr # 1TSR15ZMUU+150
  • Zoro # G3357356
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Single Carriage
Base Width
15 mm
Rail Height
9.5 mm
Rail Length
5.91 in
Carriage Height
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1TSR15ZMUU+150
Country of Origin
Japan
Dimensions
Base Width
15 mm
Rail Height
9.5 mm
Rail Length
5.91 in
Carriage Height
12 mm
Carriage Width
32 mm
Carriage Length
43 mm
Dimension W1
32 mm
Dimension N
8.5 mm
Dimension H1
4 mm
Dimension W4
7.5 mm
Dimension S X l (Carriage Hole Size)
M4x6
Dimension Y
15 mm
Overall Height (mm)
16
Hole Size
3.50 mm
Dimension h
4.5 mm
Dimension L3
20 mm
Dimension D2
6 mm
Dimension W3
3.5 mm
Dimension L2
25.7 mm
Dimension W
15 mm
Dimension W2
25 mm
Dimension L1
43 mm
Dimension H4
9.5 mm
Dimension D3
3.5 mm
Carriage Hole Size (In.)
M4 x 6
Dimension X
40 mm
Carriage Mounting Hole Size
M3 x 4
Rail Width
15 mm
Rail Mounting Hole Size
3.5 mm
Overall Height
16 mm
Details
Item
Microguide Assembly
Type
Single Carriage
Rail Material
Stainless Steel
Carriage Material
Stainless Steel
Static Load Capacity (N)
6,570
Number of Rail Holes
3
Rail Finish
Running Clearance (In/mm)
4 mm
Carriage Type
Standard
Mounting Hole Center to Center (In/mm)
40 mm
Agency Compliance
None
Mounting Hole to End (In/mm)
15 mm
Dynamic Load Capacity (N)
4,410
Seals
Yes
Cnt Mtg Hole to Qualify Edge (In/mm)
7.5 mm
Max. Speed (m/Sec)
3
Number of Carriages
1
Dynamic Load Capacity
4.41 kN
Mounting Hole Center to Center
40 mm
Mounting Hole to End
15 mm
Static Load Capacity
6.57 kN
Includes Seals
Seals Included
Maximum Travel Velocity
3 mps
Running Clearance
4 mm
Product Type
Mini-Guide Assembly
Description
Microguide Assembly, Rail Width 15 mm, Number of Carriages 1, Overall Height 16 mm, Rail Length 5.91 in, Rail Material Stainless Steel, Carriage Material Stainless Steel, Carriage Length 43 mm, Carriage Width 32 mm, Dynamic Load Capacity 4.41 kN, Carriage Type Standard, Rail Finish Stainless Steel, Running Clearance 4 mm, Rail Height 9.5 mm, Rail Mounting Hole Size 3.5 mm, Carriage Height 12 mm, Carriage Mounting Hole Size M3 x 4, Number of Rail Holes 3, Includes Seals Seals Included