  • Mfr # SRA24L48
  • Zoro # G1141673
Shaft Dia.
1 1/2 in
Mounting Hole from Shaft End
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SRA24L48
Shaft Dia.
1 1/2 in
Length
48 in
Mounting Hole Size
0.343
Dimension C
0.69 in
Dimension E
2.25 in
Base Width (In.)
3 in
Bolt Size
5/16
Dimension B
3 in
Center Height
2.5 in
Shaft Diameter
Shaft Length
48 in
Rail Base Overall Width
3 in
Mounting Hole from Shaft End
4 in
Mounting Hole Center to Center
8
Mounting Surface to Shaft Center (In.)
2.5 in
Description
Pre-Drilled Linear Shaft Assembly, System of Measurement Inch, Shaft Diameter 1 1/2 in, Shaft Length 48 in, Shaft Material Steel, Center Height 2.5 in, Rail Base Overall Width 3 in, Shaft Drilling Pre-Drilled, Support Rail Drilling Pre-Drilled, Surface Roughness 8 uin