  • Zoro # G110080340
/ea
Key Features
Mounting
Panel
Reset Type
No Reset
Number of Digits
6
Input Voltage
110VDC
Max. Counts per Second
10
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
R7-4916A
Zoro #
G110080340
UPC #
Country of Origin
India
Dimensions
Width
1.41 in
Height
1.038 in
Depth
2.6 in
Overall Depth
2 5/8 in
Overall Height
1 in
Overall Width
1 3/8 in
Cutout Height
1 in
Cutout Width
1 1/2 in
Details
Item
Electromechanical Counter
Mounting
Panel
Reset Type
No Reset
Number of Digits
6
Input Voltage
110VDC
Max. Counts per Second
10
Standards
CE, CUL, REACH, RoHS, UKCA, UL, WEEE
Input Voltage - Minimum
90 V DC
Input Voltage - Maximum
110 V DC
Counts per Second - Maximum
Counter Display Type
Analog
Mounting Style
Front Panel
Background Color
Black
Digit Color
White
Description
Electromechanical Counter, Number of Digits 6, Mounting Panel, Max. Counts per Second 10, Height 1.038 in, Depth 2.6 in, Width 1.41 in, Input Voltage 110VDC, Reset Type No Reset, Standards CE, CUL, REACH, RoHS, UKCA, UL, WEEE