Indexable Boring Bar, CFT B32MM-480, 480.00mm L, Carbide, Steel
  • Mfr # 910-000-032
  • Zoro # G9229656
Key Features
Shank Material
Carbide, Steel
ANSI Code
CFT B32MM-480
Min. Bore
1.470"
ANSI Number
CFT B32MM-480
Type
Turning
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
480.00mm
Bar Dia.
1.259"
Shank Dia.
32.00mm
Min. Bore Dia.
1.4700 in
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
Carbide, Steel
ANSI Code
CFT B32MM-480
Min. Bore
1.470"
ANSI Number
CFT B32MM-480
Type
Turning
Style
Chatter-Free
Coolant Fed
Coolant Through
Compatible Hardware
#10-24 Head Bolt
Vibration Dampening
Yes
ISO Number
CFT B32MM-480
Toolholder Style
CFT B
Cutting Application
Boring
Description
Indexable Boring Bar, CFT B, Overall Length 480.00mm, CFT B32MM-480, #10-24 Head Bolt, Coolant Through, Boring