Indexable Boring Bar, CFT B40MM-520, 520.00mm L, Steel
  • Mfr # 910-000-036
  • Zoro # G9229683
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Material
Steel
ANSI Code
CFT B40MM-520
Min. Bore
1.760"
ANSI Number
CFT B40MM-520
Bar Dia.
1.574"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
520.00mm
Bar Dia.
1.574"
Shank Dia.
40.00mm
Min. Bore Dia.
1.7600 in
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
Steel
ANSI Code
CFT B40MM-520
Min. Bore
1.760"
ANSI Number
CFT B40MM-520
Type
Turning
Style
Chatter-Free
Compatible Hardware
#10-24 Head Bolt
Vibration Dampening
Yes
Toolholder Style
CFT B
Coolant Fed
Coolant Through
Cutting Application
Boring
ISO Number
CFT B40MM-520
Description
Indexable Boring Bar, CFT B, Overall Length 520.00mm, CFT B40MM-520, #10-24 Head Bolt, Coolant Through, Boring