  • Mfr # B7-1.125-6.5
  • Zoro # G0835161
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Coverage
Fully
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Thread Fit
2A
Thread Type
8UN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B7-1.125-6.5
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1-1/8"-8
Overall Length
6 1/2 in
Length
6 1/2 in
Details
Item
Threaded Stud
Thread Coverage
Fully
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Thread Fit
2A
Thread Type
8UN
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
System of Measurement
Inch
Finish
PTFE Coated
Thread Direction
Right Hand
Threaded Rod Finish
Fluoropolymer Coated
Material Quality Standards
ASTM A193
Meets/Exceeds
ASTM A193
Min. Tensile Strength (PSI)
Includes
(8) 2H Hex Nuts
Temp. Range
1100 Degrees F
Rockwell Hardness
C35 Max
Number of Nuts Included
8
Min. Tensile Strength
125,000 psi
Maximum Temperature
1,100 Degrees F
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Temp. Range (F)
1100
Includes Nuts
Yes
Threaded Rod Material Grade
Threaded Rod Thread Type
Thread Class
2A
Threaded Rod Material
Description
Fully Threaded Stud, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish PTFE Coated, Thread Size 1 1/8 In.-8, Overall Length 6 1/2 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Dimensional Standards ASTM 193, Includes Nuts Yes, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 1,100 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Number of Nuts Included 8, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Rockwell Hardness C35 Max