  • Mfr # BULK-RS-H40-239
  • Zoro # G7775249
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/2"
Width
36"
Length
40 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-239
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/2"
Width
36"
Length
40 ft.
Backing Type
Plain
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Density
1.50 g/cm3
Elongation
3.5
Shape
Roll
Compression Set
0.33
Durometer
40A
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Description
Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/2" Thick x 36" Wide x 40 ft. Long