  • Mfr # BULK-RS-H60-238
  • Zoro # G7774284
/ea
Key Features
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60-238
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Compression Set
0.33
Elongation
3.5
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Tensile Strength
1,000 psi
Durometer
60A
Shape
Roll
Density
1.50 g/cm3
Description
Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/8" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long