  • Mfr # BULK-RS-H40-863
  • Zoro # G7782142
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
50 ft.
Material
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-863
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
50 ft.
Details
Material
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Durometer
40A
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Compression Set
0.33
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Density
1.50 g/cm3
Elongation
3.5
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Description
Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 1/8" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long