  • Mfr # BULK-RS-H40-805
  • Zoro # G7778782
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/4"
Width
36"
Length
5 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40-805
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/4"
Width
36"
Length
5 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength
1,000 psi
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Compression Set
0.33
Grade
Standard
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Elongation
3.5
Durometer
40A
Standards
ASTM D2000 BF 407
Density
1.50 g/cm3
Shape
Sheet
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Description
Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 3/4" Thick x 36" Wide x 60" Long