  • Mfr # BULK-RS-H40-806
  • Zoro # G7782011
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1"
Width
36"
Length
5 ft.
Material
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H40-806
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1"
Width
36"
Length
5 ft.
Details
Material
Backing Type
Acrylic Adhesive
Thickness Tolerance
(-0.061" - +0.061")
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Elongation
3.5
Shape
Sheet
Compression Set
0.33
Density
1.50 g/cm3
Durometer
40A
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Grade
Standard
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
20 N/mm
Description
Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 1" Thick x 36" Wide x 60" Long