  • Mfr # BULK-CS-GCE-25
  • Zoro # G7916980
Key Features
Color
Brown
Material
Garolite CE
Shape
Sheet
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-CS-GCE-25
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Thickness
1-1/2"
Length Tolerance
(-0.25" - +0.25")
Width Tolerance
(-0.25" - +0.25")
Details
Color
Brown
Material
Garolite CE
Shape
Sheet
Backing Type
Plain
Standards
UL 94 HB
Water Absorption Rating
Poor
Clarity
Opaque
Water Absorption
0.02
Thickness Tolerance
(-0.041" - +0.041")
Grade
Standard
Temperature Range
250 Degrees F
Density
0.049 lbs / cu. in.
Hardness
Rockwell M100
Impact Strength
1.7 ft.-lbs./in.
Friction Coefficient
Not Rated
Impact Strength Rating
Poor
Friction Rating
Not Rated
Tensile Strength
10,000 psi
Tensile Strength Rating
Good
Description
CE Garolite Sheet - 1-1/2" Thick x 24" Wide x 24" Long