  • Mfr # ZUSA-EVA-205
  • Zoro # G322388043
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSA-EVA-205
Country of Origin
China
Description
Charcoal EVA Foam Sheet with Acrylic Adhesive, Material EVA, Shape Sheet, Grade Standard, Length 24 in, Width 12 in, Thickness 1/8 in, Backing Type Adhesive, Cell Type Closed Cell, Adhesive Type Acrylic, Number of Adhesive Sides 1, Color Gray, Density 6 lb/cu ft, Maximum Temperature 225 Degrees F, Minimum Temperature -40 Degrees F, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Tensile Strength 205 psi, Texture Smooth