  • Mfr # BULK-RS-E60-96
  • Zoro # G7798872
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60-96
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
3/8"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standard
Texture
Smooth
Compression Set
0.33
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Shape
Strip
Density
1.50 g/cm3
Tear Strength
20 N/mm
Description
EPDM Rubber Strip No Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 3/8" Wide x 10ft. Long