  • Mfr # BULK-RS-NFR60-4
  • Zoro # G700436267
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/4"
Width
48"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NFR60-4
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
48"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BC 607
Texture
Smooth
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
60A
Shape
Roll
Rubber Reinforcement Type
Polyester - 2 Ply
Grade
Fabric-Reinforced
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Elongation
3.5
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Description
Fabric-Reinforced Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 48" Wide x 60 ft. Long