  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-233
  • Zoro # G100438137
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
60 ft.
Material
Neoprene
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N60FDA-233
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
60 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
White
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Durometer
60A
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Tensile Strength
1,000 psi
Texture
Smooth
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Elongation
3.3
Compression Set
0.35
Shape
Roll
Density
1.40 g/cm3
Tear Strength
22 N/mm
Description
FDA Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/32" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long