  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-237
  • Zoro # G500437594
/ea
Key Features
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60FDA-237
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Durometer
60A
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Density
1.40 g/cm3
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
0.35
Elongation
3.3
Shape
Roll
Description
FDA Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/8" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long