  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-198
  • Zoro # G7803124
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16"
Width
12"
Length
10 ft.
Material
Silicone
Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-198
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
12"
Length
10 ft.
Details
Material
Silicone
Color
Red
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 GE 507, FDA 21 CFR 177.2600
Durometer
50A
Elongation
4
Density
1.25 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
0.2
Shape
Roll
Temperature Range
-80 Degrees to 500 Degrees F
Tear Strength
17 N/mm
Description
FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/16" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long