  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-232
  • Zoro # G700437394
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-232
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tensile Strength
700 psi
Density
1.25 g/cm3
Elongation
4
Durometer
50A
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Compression Set
0.2
Temperature Range
-80 Degrees to 500 Degrees F
Shape
Roll
Tear Strength
17 N/mm
Description
FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/32" Thick x 12" Wide x 60 ft. Long