  • Mfr # BULK-RS-BHS70-199
  • Zoro # G7792563
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
10 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-199
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
10 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Durometer
70A
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Shape
Roll
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Standards
ASTM D2000 BF 710
Elongation
3.8
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 70A - 1/8" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long