  • Mfr # BULK-RS-BHS50-80
  • Zoro # G7788162
/ea
Key Features
Thickness
1/32"
Width
1"
Length
10 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS50-80
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
1"
Length
10 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Elongation
3.8
Density
1.35 g/cm3
Tensile Strength
1,500 psi
Durometer
50A
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Texture
Smooth
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Compression Set
0.3
Shape
Strip
Description
High Strength Buna-N Rubber Strip No Adhesive - 50A - 1/32" Thick x 1" Wide x 10ft. Long