  • Mfr # BULK-RS-BHS50-94
  • Zoro # G7794514
/ea
Key Features
Thickness
1/4"
Width
2"
Length
10 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS50-94
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
2"
Length
10 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Density
1.35 g/cm3
Elongation
3.8
Shape
Strip
Tensile Strength
1,500 psi
Texture
Smooth
Durometer
50A
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Grade
High Strength
Standards
ASTM D2000 BF 510
Compression Set
0.3
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Strip No Adhesive - 50A - 1/4" Thick x 2" Wide x 10ft. Long