  • Mfr # BULK-RS-BHS70-89
  • Zoro # G7790463
/ea
Key Features
Thickness
1/4"
Width
3/4"
Length
10 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS70-89
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
3/4"
Length
10 ft.
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Shape
Strip
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BF 710
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
70A
Description
High Strength Buna-N Rubber Strip No Adhesive - 70A - 1/4" Thick x 3/4" Wide x 10ft. Long