  • Mfr # BULK-RS-BHS60-800
  • Zoro # G7794261
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/4"
Width
36"
Length
5 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS60-800
Dimensions
Thickness
3/4"
Width
36"
Length
5 ft.
Backing Type
Acrylic Adhesive
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Density
1.35 g/cm3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
60A
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 3/4" Thick x 36" Wide x 60" Long