  • Mfr # BULK-RS-BHS60-785
  • Zoro # G7788363
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/8"
Width
18"
Length
36"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS60-785
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
18"
Length
36"
Backing Type
Acrylic Adhesive
Elongation
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
60A
1.35 g/cm3
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Smooth
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet with Acrylic Adhesive - 60A - 3/8" Thick x 18" Wide x 36" Long