  • Mfr # BULK-RS-NHS40-693
  • Zoro # G7795171
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
40 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NHS40-693
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
40 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Standards
ASTM D2000 BC 410
Compression Set
0.3
Durometer
40A
Density
1.35 g/cm3
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
3.8
Grade
High Strength
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/16" Thick x 36" Wide x 40 ft. Long