  • Mfr # BULK-RS-NHS60-197
  • Zoro # G7795810
/ea
Key Features
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
10 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-197
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
12"
Length
10 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BC 610
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Compression Set
0.3
Elongation
3.8
Durometer
60A
Tensile Strength
1,500 psi
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cm3
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/32" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long