  • Mfr # BULK-RS-NHS70-234
  • Zoro # G7794794
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
60 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS70-234
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
60 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Density
1.35 g/cm3
Durometer
70A
Tensile Strength
1,500 psi
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Standards
ASTM D2000 BC 710
Grade
High Strength
Compression Set
0.3
Texture
Smooth
Shape
Roll
Elongation
3.8
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 3/32" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long