  • Mfr # BULK-RS-NHS70-202
  • Zoro # G7793832
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/8"
Width
12"
Length
10 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-202
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
12"
Length
10 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Durometer
70A
Compression Set
0.3
Standards
ASTM D2000 BC 710
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Tensile Strength
1,500 psi
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Density
1.35 g/cm3
Shape
Roll
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 3/8" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long