  • Mfr # BULK-RS-NAT40-232
  • Zoro # G000438428
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NAT40-232
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
50 ft.
Backing Type
Plain
Tensile Strength
3,000 psi
Shape
Roll
Elongation
6
Temperature Range
-45 Degrees to 200 Degrees F
Density
1.05 g/cm3
Durometer
40A
Compression Set
0.25
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Description
Natural Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/16" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long