  • Mfr # BULK-RS-NN60-95
  • Zoro # G107032567
Key Features
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
240"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NN60-95
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
240"
Details
Item
Multipurpose Neoprene Rubber Sheets, Strips & Rolls
Backing Type
Plain
Grade
Nonmarking
Compression Set
0.28
Tensile Strength
1,200 psi
Standards
ASTM D2000 BC 608
Elongation
3.8
Tear Strength
20 N/mm
Texture
Smooth
Temperature Range
-30° to 200°F
Density
1.5 g/cm3
Durometer
60A