  • Mfr # BULK-RS-NN60-122
  • Zoro # G907032460
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
120"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NN60-122
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
120"
Details
Item
Multipurpose Neoprene Rubber Sheets, Strips & Rolls
Backing Type
Acrylic Adhesive
Temperature Range
-30° to 200°F
Standards
ASTM D2000 BC 608
Density
1.5 g/cm3
Tensile Strength
1,200 psi
Compression Set
0.28
Elongation
3.8
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Roll
Durometer
60A