  • Mfr # BULK-RS-V75-461
  • Zoro # G007031905
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
720"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-V75-461
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
720"
Details
Item
Chemical Resistant Viton Rubber Sheets, Strips & Rolls
Backing Type
Plain
Density
1.90 g/cm3
Elongation
1.5
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Roll
Compression Set
0.25
Temperature Range
-10° to 400° F
Durometer
75A