  • Mfr # BULK-RS-S40-53
  • Zoro # G2416138
Rubber Thickness
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-53
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
1 ft
Rubber Length
1 ft
Thickness
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
12 in
Width
Length
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40 A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Adhesive Type
High-Temp
Tensile Strength
700 psi
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Compression Set
20 %
Shape
Sheet
Poor
Maximum Adhesive Temperature
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth