  • Mfr # V1K600A00
  • Zoro # G6604552
/ea
Key Features
Standards
RoHS, UL Listed
Width
15
Input Voltage
600V AC
Filter Type
dV/dT
Enclosure
Open
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
V1K600A00
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
15
Height
13.75
Depth
12.75
For Motor Lead Length
100 ft to 1000 ft
Overall Depth
12.75 in
Overall Width
15 in
Overall Height
13.75 in
Details
Standards
RoHS, UL Listed
Input Voltage
600V AC
Item
Output Filter
Filter Type
dV/dT
Enclosure
Open
Function
Reduce Voltage Overshoots and Reflective Wave Due to dV/dT
Max. Output Amps
600 A
Phase
Three
Watts Loss
515 W
Max. HP
500 hp
Features
Improves System Productivity by Increasing Motor Bearing Life, Limits Voltage Spikes to Below 1000 V For Applications with Lead Lengths up to 1000 ft, Prevents Motor Failure with Protection Against Motor Insulation Breakdown, Reduces Common Mode by a Minimum of 30%, Reduces Motor Heating, Noise and Vibration
Application
Frequency
60 Hz
For Use With
Variable Frequency Drive
Maximum Output Current
600 A
Maximum Output Power
500 hp
Enclosure Type
Description
Output Filter, Open, Filter Type dV/dT, Maximum Output Power 500 hp, 600V AC, Maximum Output Current 600 A, Watts Loss 515 W, Overall Height 13.75 in, Overall Width 15 in, Overall Depth 12.75 in