  • Zoro # G5246254
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Single Acting
Bore Dia.
2 1/2 in
Max. Pressure
100 psi
Body Material
Aluminum
Rod Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
100125
Zoro #
G5246254
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Bore Dia.
2 1/2 in
Rod Dia.
0.625 in
Overall Length
10.62 in Retracted
Rod Thread Length
1 3/4 in
Pivot Hole Dia.
0.5 in
Port Size
1/4"-18 NPTF
Dimension Cd
0.5
Air Cylinder Bore Dia.
Dimension Kk
5/8-18 UNF-2A
Rod Thread Size
5/8"-18
Dimension A
1 3/4
Stroke Length
4 in
Extended Length
Inlet Size
1/4 in
Rod Diameter
5/8 in
Bore Diameter
Retracted Length
Details
Item
Air Cylinder
Cylinder Action
Single Acting
Max. Pressure
100 psi
Body Material
Aluminum
Tube Material
Cylinder Type
Spring Return
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Stroke
4 in
Mount
Clevis
Max. Load
361 lb
Tie Rod Material
Metal
End Cap Material
Spring Retraction Force
452 lb
Finish
Brushed
Single Acting/Double Acting
Temp. Range
-60 Degrees F
Features
Spring Return
Piston Material
Buna-N
Air Cylinder Mount
Clevis
Piston Rod Material
Metal
Cushion Type
None
Minimum Operating Pressure
10 psi
Maximum Operating Pressure
120 psi
Minimum Operating Temperature
-20 Degrees F
Actuation Type
Air Extend, Spring Retract
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
For Fluid Type
Air
System of Measurement
Inch
Air Inlet Type
NPT
Cylinder Repair
Non-Repairable
Inlet Gender
Female
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Clevis, Bore Diameter 2 1/2 in, Cushion Type None, Stroke Length 4 in, Inlet Size 1/4 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force 452 lb, Cylinder Action Single Acting, System of Measurement Inch, Tie Rod Material Metal, Inlet Gender Female, Maximum Operating Pressure 120 psi, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F