  • Mfr # ERVWC-5U36
  • Zoro # G9195657
/ea
Key Features
Color
Black Powder Coat
Depth of Cabinet
9.75"
Height of Cabinet
36"
Width
25.6 in
Finish
Powder Coated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ERVWC-5U36
Country of Origin
China
Dimensions
Depth of Cabinet
9.75"
Height of Cabinet
36"
Height
42.8 in
Width
25.6 in
Overall Width
25 5/8 in
Overall Height
42 3/4 in
Overall Depth
9 3/4 in
Depth
9.8 in
Rack Width
19 in
Rack Depth
36 in
Rack Height
5U
Details
Item
Rack Cabinet
Color
Black Powder Coat
Finish
Powder Coated
Material
Steel
Includes
Rear Cable Pass-Throughs, Reversible Front Door, Reversible Rail Channels
Features
Adjustable Mounting Rails, Key Lock, Vented, Reversible Front Door, Cable Management
Accessory Group
Office
Load Rating
150 lb.
Mounting Style
Wall Mount
Product Type
Cabinet
Overall Load Capacity
150 lb
Rack Units
5
Rack Type
Enclosed Cabinet
Mounting
Wall Mountable
Maximum Load Capacity
Description
  • A clean and organized way to securely mount your equipment
  • Mounting rails feature both M6 and 12-24 rail threading options to suit your preference.
  • Units ship completely assembled and ready to mount.
  • Reversible front door – Vented for cooling
  • Marked rack spaces
  • Mounting locations for fans (fans not included)
  • 1” and 1.75” top and bottom cable ports